Hét ellenzéki pártból három intézkedési tervét visszaküldte a számvevőszék
- Hello Közélet
- 2018.04.21
A Fidesz és a KDNP kimaradt az Állami Számvevőszék legutóbbi vizsgálatából.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a választás előtt hét ellenzéki párt (a Magyar Szocialista Párt, a Demokratikus Koalíció, a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Lehet Más a Politika, a Párbeszéd Magyarországért Párt, az Együtt és a Magyar Liberális Párt) könyveibe nézett bele, és most értékelte az intézkedési terveket, amelyeket a 2018. január elején lezárult vizsgálatok következményeként kellett elkészíteniük az érintett pártoknak.
Ennek során megfelelőnek találta az MSZP, az Együtt és a Liberálisok intézkedési tervét a gazdálkodásukban feltárt szabálytalanságok megszüntetésére, az LMP esetében kiegészítést kért, a Jobbik, a DK és a Párbeszéd esetében azonban azt állapította meg, hogy az intézkedési terv nem alkalmas a hiányosságok megszüntetésére és a mulasztások következményeinek kezelésére, ezért azt kijavításra visszaküldte. Az érintett pártoknak a törvényi előírás szerint 15 munkanapjuk - testületi döntéshozatal szükségessége esetén a következő testületi ülést követően 5 munkanapjuk - van az intézkedési tervek pontosítására, kijavítására, illetve újbóli megküldésére – közölte az MTI.
Az ÁSZ mostani közleményében emlékeztet, hogy 2014 óta a pártoknak „tilos jogi személyektől – tehát például cégektől –, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezettől, külföldi szervezettől és nem magyar állampolgár természetes személyektől származó nem pénzbeli, vagyoni hozzájárulás elfogadása. Tiltott vagyoni hozzájárulásnak minősül, ha egy párt a mindenki számára elérhető árnál lényegesen olcsóbban vesz igénybe, vagy rendel meg olyan szolgáltatásokat, mint például a plakátkihelyezés, könyvelési szolgáltatás vagy ingatlanbérlet.” Az ÁSZ nem vizsgálta a Fideszt és a KDNP-t – írta az index.hu.
Az ÁSZ és elnöke, Domokos László, a Fidesz volt parlamenti képviselője, a választás előtt döntött úgy, hogy a Fideszt és a KDNP-t kivéve, ellenőrzik az ellenzéki pártokat, és most azt írták, hogy „a számvevőszék a politikai pártok ellenőrzése során is elsődleges célnak tekinti az átláthatóság, az elszámoltathatóság és a közpénzekkel való szabályszerű gazdálkodás követelményeinek érvényesítését.”