2024. november 24.
Miért csak nőknek jár nyugdíj 40 év munka után?

Miért csak nőknek jár nyugdíj 40 év munka után?

Magyarországon minden hatodik nő és minden harmadik férfi halálozás a 65. életév elérése előtt következett be 2015-ben. A magyar férfiak harmadának esélye sincs arra, hogy nyugdíjas éveit unokáival töltse.

Az Orbán-kormány lehetővé tette, hogy a nők 40 év munkaviszony után nyugdíjba vonulhassanak. A Jobbik azt javasolja, hogy ezt a férfiak számára is biztosítsák. A kormány hallani sem akar erről.

Magyarországon a születéskor várható élettartam 75,9 év. A nők jóval hosszabb életre van esélye 79,2 év, míg a férfiaknál ez csak 72,4 év.

Somogy megyében a férfiak és a nők is bő két évvel kevesebb ideig élnek, mint az országos átlag.

Hat év a lemaradásunk

Ander Balázs a parlamentben hosszasan sorolta az érveit azért, hogy a férfiakat is megillesse az a lehetőség, hogy egy élet munkája után idejüket az unokáikkal töltsék.

 

 
 Ander Balázs, a Jobbik országgyűlési képviselője, kéviselőjelöltje

 

A magyar férfiak éves szinten egyharmaddal több órát dolgoznak, mint német társaik az - OECD felmérései szerint.

A magyar férfiak várható élettartama hat évvel alacsonyabb, mint az uniós átlag. Az egészségben eltöltött éveik tekintetében is rosszak a mutatóink. A férfiak egyharmada meg sem éli a nyugdíjat.

A 2016-os Egészségjelentés szerint a munkaképes korú, 65 évesnél fiatalabb nők halálozási aránya közel kétszerese, a férfiaké több mint kétszerese az EU15 országokban tapasztaltnak. 2015-ben hazánkban a nőknél minden 6., a férfiaknál minden 3. halálozás 65 éves életkor előtt következett be. A magyarok hátránya az elmúlt évtizedben alig csökkent.

Unokák nagypapa nélkül

A Jobbik országgyűlési képviselője, egyben a barcsi központú választókerület képviselőjelöltje szerint "a magyar férfiak is szeretnének egészségesen, a családjukkal, unokáikkal töltött boldog nyugdíjas éveket, mert fontos, hogy egy ledolgozott élet után az ember tudjon pihenni, élvezhesse a nyugdíjas éveket."

Ander Balázs szerint az intézkedés teljes felfutás esetén évente 160 milliárd forintba kerülne, amelyet ki tudna gazdálkodni a költségvetés, ha nem folynának el a pénzek túlárazott, korrupt közbeszerzésekre vagy például cigányintegráció címszóval úgy, hogy azok soha nem jutnak el a kedvezményezettekig.

Az ellenzéki politikus szerint azzal söprik le a kérdést a kormánypártok, hogy sokan a nyugdíjba vonulás után is dolgoznának. Ennek oka, hogy az átlagnyugdíjak rendkívül alacsonyak. Az idősek ellátására Magyarország a GDP-arányos EU-átlag 13 százalékával szemben csak mindössze 9 százalékot fordít. Egymillió nyugdíjas havonta kevesebb, mint 79 ezer forintból él. A munkavállalók zöme félretenni nem tud, de sokan nem is remélik, hogy megérik a nyugdíjkorhatárt.

A Jobbik képviselője szerint változtatni persze csak a nemzetgazdaság tortájának növelésével és béruniós kezdeményezés támogatásával lehetne.

A kormány illetékesei hallgatnak vagy lustának tartják a férfiakat

Rétvári Bence az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára érdemi válasz nélkül reagált a jobbikos felvetésre.

Korábban Czomba Sándor, a fejlesztési tárca államtitkára arról beszélt, hogy a férfiak és a nők 40 évnyi munka utáni visszavonulása között lényegi különbségek vannak. Példaként azt hozta fel, hogy a nők számos olyan munkakört is betöltenek, amiért nem jár fizetés: ilyen a gyermeknevelés, az otthoni munka.

Ez meglehetősen félszeg érvelés, hiszen a férfiak szintén részt vállalnak a gyermeknevelésből és sokan a ház körüli feladatokból is alaposan kiveszik a maguk részét.

Megosztás

Csökkent a vallás jelentősége a fiatalok életében

Hello Közélet

Csökkent a vallás jelentősége a fiatalok életében

  • 2024.06.3

Hogyan viszonyulnak ma a fiatalok a valláshoz? Milyen okok vezethettek az eltávolodásukhoz? Hogyan tud alkalmazkodni a vallás a mai fiatalsághoz, és hogyan lehet újra vonzóvá tenni számukra? Számos kérdés, kutatási adat, szociológiai értékelés és egy lehetséges válasz: az Aquinói Szent Tamás Akadémia innovatív képzése.

Jót tenni, jól

Hello Közélet

Jót tenni, jól

  • 2024.05.28

Jót tenni jól ma már nem olyan egyszerű, a CHERRISK biztosítási platform mégis ezt kísérli meg saját fejlesztésű eszköztárával.